Az ember évezredek óta ismeri és szereti a masszázst, és bizonyára mindaddig élni fog vele, míg lelkünk természetes testben lakozik. A masszázs egyszerre élvezet és gyógyító terápia. Gyógyhatása majdnem mindenre kiterjed, komplikációi pedig gyakorlatilag nincsenek.
A masszázs a test felületen, meghatározott fogásokkal, kezelési céllal alkalmazott mechanikus és bioelektromos inger, melyre kialakuló válaszreakció a fizikai gyógyulás. Az ember testét érő manuális mechanikai behatások részben közvetlenül, részben közvetve (neurohormonalis úton) befolyasolják a sejtek és szövetek működését, elsősorban lokálisan (nedvkeringés, izomtónus), de távol a szervekben is (zsigerek, központi idegrendszer).
Az ember évezredek óta ismeri és szereti a masszázst, és bizonyára mindaddig élni fog vele, míg lelkünk természetes testben lakozik.
A masszázs egyszerre élvezet és gyógyító terápia. Gyógyhatása majdnem mindenre kiterjed, komplikációi pedig gyakorlatilag nincsenek. A masszázs lazítja az izmokat, javítja a vér- és nyirok-keringést. Működésbe hozza a tartalék hajszálereket, melyeken keresztül több vér és oxigén jut a belső szervekbe. A páciens rögtön a masszázs után ("első tűszúrásra", ahogy az orvosok mondják) érzi a fizikai és lelki feszültség enyhülését, javul a munkaképessége és általános közérzete.
A masszázs a gyógyászat egy fontos eleme. A gyógyítási folyamat nélküle nem nevezhető teljesnek.
Érdekességek, újdonságok a masszázs világából.